Dlaczego warto mieć spółkę w Czechach?

12 powodów dla których warto posiadać spółkę w Czechach. Jakie są różnice w podejściu do biznesu między Polską, a Czechami.

Firma w Czechach – 12 powodów dlaczego warto

Współczesny rynek stawia przed przedsiębiorcami liczne wyzwania. W poszukiwaniu korzyści i optymalizacji procesów niejednokrotnie warto sięgnąć po mniej oczywiste rozwiązania. Założenie firmy w Czechach może być właśnie takim krokiem, który przyniesie szereg znaczących korzyści i ułatwień dla przedsiębiorców.

Od optymalizacji podatków po sprawną komunikację z urzędami – to tylko niektóre z argumentów, które sprawiają, że czeski rynek zasługuje na szczególną uwagę inwestorów poszukujących nowych możliwości rozwoju biznesu. Oto 12 powodów, dla których warto wejść na czeski rynek i założyć tam spółkę.

1. Łatwiejsze dotarcie do czeskiego klienta

Posiadając spółkę w Czechach, masz większe możliwości dotarcia do lokalnych klientów. Bliskość geograficzna, językowy związek oraz zrozumienie kulturowe to czynniki, które umożliwiają skuteczną penetrację rynku i budowanie trwałych relacji z klientami.

2. Optymalizacja wydatków na samochód

Czeski rynek oferuje atrakcyjne możliwości dla przedsiębiorców korzystających z samochodów służbowych. Możliwość odliczenia 100% kwoty podatku VAT oraz wliczenia 100% wartości samochodu w koszty to istotny argument na korzyść założenia spółki w Czechach.

3. Możliwość obrotu towarem ze stawką 0% podatku VAT

Stawka 0% Podatku VAT – w Czechach istnieje opcja obrotu towarami ze stawką 0% podatku VAT, co może być niezwykle korzystne w przypadku specyficznych rodzajów towarów i usług. Możliwości w tym zakresie są znacznie większe niż na polskim rynku.

4. Przejrzyste przepisy i mniejsza biurokracja

Czeskie przepisy dotyczące działalności gospodarczej są znacznie prostsze i bardziej przejrzyste w porównaniu z niektórymi innymi krajami w tym Polską. To oznacza mniej biurokracji i mniejsze trudności w założeniu i prowadzeniu firmy.

5. Korzystny system podatkowy w Czechach

System podatkowy w Czechach jest przyjazny dla przedsiębiorców, oferując korzystne stawki podatkowe oraz różnego rodzaju ulgi i udogodnienia. To kolejny przykład na korzystniejsze rozwiązania w naszych południowych sąsiadów w porównaniu do polskiego systemu podatkowego.

6. Efektywna komunikacja z urzędami

Czeskie urzędy komunikują się z przedsiębiorcami drogą elektroniczną poprzez datovou schránku. To znacznie przyspiesza wszelkie procesy administracyjne, a przy tym w dużym stopniu ułatwia kontakt z instytucjami państwowymi.

7. Elastyczność składek

Wysokość odprowadzanych składek, w tym emerytalnych, jest uzależniona od uzyskiwanego dochodu. To elastyczne podejście daje przedsiębiorcom pewność, że płacą tylko proporcjonalnie do swoich zysków.

8. Zasada domniemanej niewinności w kwestiach skarbowych

W kwestiach skarbowych w Czechach obowiązuje zasada domniemanej niewinności, a ograniczona wysokość kar skarbowych przyczynia się do większej pewności, a także stabilności finansowej przedsiębiorców.

9. Duża tolerancja w kwestii opóźnień w płatnościach

Czeskie urzędy wykazują sporą tolerancję wobec ewentualnych drobnych opóźnień w płaceniu podatków, zaliczek oraz składek, co może przynieść ulgę w prowadzeniu bieżących finansów firmy. To duże ułatwienie w porównaniu do bardzo restrykcyjnych wymagań na polskim rynku.

10. Ulgi dla ubezpieczonych w funduszach emerytalnych

Osoby dodatkowo ubezpieczające się w funduszach emerytalnych mogą liczyć na ulgi i nawet dopłaty, co sprzyja budowaniu stabilnej przyszłości finansowej. To kolejna z kwestii, które sprawiają, że prowadzenie firmy w Czechach może być dobrym rozwiązaniem.

11. Korzystne warunki umów zleceń

Umowy zlecenia do wartości 10 000 CZK (czyli w przeliczeniu około 1800 zł) są nieopodatkowane i nieobjęte składkami zdrowotno-socjalnymi. To może być bardzo istotne, szczególnie dla freelancerów i małych firm.

12. Ułatwienia celne dla płatników VAT

Jeśli czeska spółka jest płatnikiem VAT, podczas odpraw celnych na terenie Czech nie jest wymagana płatność długu celnego (VAT) do Urzędu Celnego, co w znaczny sposób upraszcza procesy importu oraz eksportu towarów.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, masz pytań lub chcesz dowiedzieć się więcej skontaktuj się z nami, telefonicznie pod numerem: +420 604 304 755 lub napisz do Nas na adres: info@uniontax.pl

Autorem artykułu jest mgr. Bogdan Siuda, współwłaściciel spółki UnionTax EU s.r.o.

Zamów kontakt