Dni wolne od pracy w Czechach w 2023 r.

Święta Państwowe w 2023 roku w Czeskiej Republice. Godziny otwarcia sklepów w dni świąteczne w Czechach w 2023 roku.

Dni wolne od pracy w Czechach w 2023 roku.

W Republice Czeskiej obchodzimy łącznie 13 dni świątecznych w ciągu roku kalendarzowego, a tak naprawdę 14-cie, ponieważ na 1-go stycznia przypadają aż dwa święta. Dni ustawowo wolne od pracy określa ustawa, która określa także inne święta, dni wolne i ważne. Dniami wolnymi od pracy są święta państwowe i inne święta religijne. Wielki Piątek, jedno z najważniejszych katolickich świąt w roku, upamiętniające biblijne ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa, w 2016 roku po raz pierwszy zostało obchodzone jako święto państwowe. W roku 2023 przypada łącznie 14 dni ustawowo wolnych od pracy, z czego 4 święta w sobotę lub niedzielę. Oprócz Wielkanocy i Bożego Narodzenia mamy trzy długie weekendy, a mianowicie w dwa w maju i jeden w listopadzie. Obydwa święta majowe, 1 i 8 maja, przypadają w poniedziałek, a 17 listopada przypada w piątek. Święta lipcowe przypadają na środę i czwartek.

Na jakie święta dzielą się dni wolne od pracy w Czeskiej Republice?

W Czechach występują dwa rodzaje świąt:

 • Święta Państwowe czyli po czesku Státní svátek
 • Pozostałe Święta czyli po czesku Ostatní svátky

Jest siedem Świąt Państwowych i siedem Świąt Pozostałych w Czeskiej Republice, chociaż 1 stycznia zalicza się do obu kategorii jednocześnie oraz piętnastu dni ważnych, które nie są traktowane jako Święta Państwowe.
W każdym roku część świąt przypada na soboty i niedziele, zatem w zależności od roku, dni świątecznych jest minimum osiem (rok nieprzestępny rozpoczynający się w sobotę) i maksymalnie jedenaście (rok nieprzestępny rozpoczynający się w poniedziałek lub czwartek, rok przestępny rozpoczynający się w środę) oprócz weekendów dni wolne od pracy. Najczęściej jest to dziesięć dni. A jedynym miesiącem, który nie zawiera żadnego święta ani ważnego dnia, jest luty.

Które Święta Państwowe są najbardziej typowe dla Czech?

 • 8 maja to w Czechach Dzień Zwycięstwa
 • 5 lipca to w Czechach Dzień Ewangelistów Słowiańskich Cyryla i Metodego
 • 6 lipca to w Czeskiej Republice Dzień spalenia Mistrza Jana Husa
 • 28 września Dzień Państwowości Czeskiej
 • 28 października Dzień powstania niepodległego państwa Czechosłowackiego
 • 17 listopada Dzień Walki o Wolność i Demokrację

Te święta są w większości Świętami Państwowymi i w te dni większość sklepów jest zamknięta. Nie pracują również zakłady pracy co oznacza że jeśli jedziemy do Czech turystycznie lub biznesowo to w te dni możemy niewiele załatwić.

Jak wyglądają godziny otwarcia sklepów w dni świąteczne w Czechach?
Zgodnie z ustawą 223/2016 Dz. obowiązują od 1 października 2016 roku muszą dotyczyć sklepów posiadających powierzchnię sprzedażową powyżej 200 m2 nieczynne w niektóre święta. W dniu 24 grudnia (Boże Narodzenie) wybrane sklepy mogą być otwarte do godziny 12:00. Termin zakazu sprzedaży nie dotyczy:

 • aptek
 • stacji benzynowych
 • sklepów w placówkach medycznych
 • sklepów w miejscach wzmożonego skupienia pasażerów na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych
 • handlu detalicznego i hurtowego w czasie ogłoszenia stanu zagrożenia, stanu wyjątkowego, stanu zagrożenia stanu lub stanu wojny.

Święta Państwowe w 2023 roku w Czeskiej Republice.

Data
Dzień tygodnia
Nazwa Święta po czesku
Nazwa Święta po polsku
Sklepy zamknięte
1 stycznia 2023
Niedziela
Nový rok
Nowy Rok
TAK
1 stycznia 2023
Niedziela
Den obnovy samostatného českého státu
Dzień Odrodzenia Państwa Czeskiego
TAK
7 kwietnia 2023
Piątek
Velký pátek
Wielki Piątek
NIE
10 kwietnia 2023
Poniedziałek
Velikonoční pondělí
Poniedziałek Wielkanocny
TAK
1 maja 2023
Poniedziałek
Svátek práce
Święto Pracy
NIE
8 maja 2023
Poniedziałek
Den vítězství
Dzień Zwycięstwa
TAK
5 lipca 2023
Środa
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
Dzień Ewangelistów Słowiańskich Cyryla i Metodego
NIE
6 lipca 2023
Czwartek
Den upálení mistra Jana Husa
Dzień spalenia Mistrza Jana Husa
NIE
28 września 2023
Czwartek
Den české státnosti
Dzień Państwowości Czeskiej
TAK
28 października 2023
Sobota
Den vzniku samostatného československého státu
Dzień powstania niepodległego państwa Czechosłowackiego
TAK
17 listopada 2023
Piątek
Den boje za svobodu a demokracii
Dzień Walki o Wolność i Demokrację
NIE
24 grudnia 2023
Niedziela
Štědrý den
Wigilia Bożego Narodzenia
TAK
25 grudnia 2023
Poniedziałek
1. svátek vánoční
Boże Narodzenie
TAK
26 grudnia 2023
Wtorek
2. svátek vánoční
Dzień Świętego Szczepana
TAK


Wszystkie dni wskazane w powyższym zestawieniu są albo Świętami Państwowymi obchodzonymi cyklicznie w Republice Czeskiej albo też Świętami religijnymi, które są wolne od pracy dla większości Czechów. Dodatkowo wszystkie niedziele w Czechach są Niedzielami handlowymi,
ponieważ w Czeskiej Republice nie ma zakazu handlu w niedzielę. Oznacza to że sklepy wielkopowierzchniowe w Czechach są otwarte, chyba że w akurat w daną niedzielę wypadnie Święta Państwowe lub religijne. Wówczas należy sprawdzić w powyższej tabeli czy zrobimy w ten dzień zakupy w Czechach.

Krótka charakterystyka i rys historyczny, dlaczego w/w dni są obchodzone jako dni Świąt Narodowych lub religijnych w Czechach.

1 stycznia: Nowy Rok to międzynarodowe święto przypadające 1 stycznia każdego roku w kalendarzu gregoriańskim, w Czechach jest to święto państwowe, a dzień ten jest dniem wolny od pracy. Zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia pochodzi ze starożytnego Rzymu, którego mieszkańcy czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków. Wiele języków, w tym angielski i niemiecki, przejęło właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń (ang. January, niem. Januar).

1 stycznia: Dzień Odrodzenia Państwa Czeskiego to święto państwowe Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej przypadające również na 1 stycznia, w czyli Nowy Rok. W Republice Czeskiej zostało ono ogłoszone na podstawie nowelizacji ustawy nr 245/2000 Coll. przyjętej 29 czerwca 2000 roku. Na Słowacji dzień ten został on ogłoszony już w 1993 roku jako Dzień Powstania Republiki Słowackiej. Jest to dzień, w którym najczęściej wręcza się odznaczenia państwowe w Republice Czeskiej.

7 kwietnia: Wielki Piątek to chrześcijańskie święto upamiętniające ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa i męczeńską śmierć na krzyżu. Wielki Piątek Wielkiego Tygodnia rozpoczyna I część Triduum Paschalnego. Od 2016 roku obchodzone jest w Czechach jako święto i dzień wolny od pracy.

10 kwietnia: Poniedziałek Wielkanocny to liturgiczny poniedziałek w oktawie Wielkanocy, to dzień następujący po Niedzieli Zmartwychwstania . W czeskim środowisku wiąże się z różnymi tradycjami i zwyczajami, które można zaliczyć do rytuałów przejściowych kończącej się zimy i nadchodzącej wiosny. Na przestrzeni dziejów różnych kultur ta niechrześcijańska praktyka była teologizowana i osadzana w ramach chrześcijańskich.

1 maja: Święto Pracy zwane też w Czechach Świętem Majowym to międzynarodowe święto robotnicze obchodzone na pamiątkę 1 maja od 1890 roku. Święto zostało wprowadzone w 1889 roku przez II. międzynarodowa upamiętniająca wybuch amerykańskiego strajku robotniczego w Chicago 1 maja 1886 roku, którego skutkiem była masakra w Haymarket i późniejsze procesy. Na ziemiach czeskich po raz pierwszy obchodzono je w 1890 roku na wyspie Strelecky praskiej.

8 maja: Dzień Zwycięstwa to dzień Zakończenie II wojny światowej w Europie. Jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych Republiki Czeskiej. Obchodzony w Czechach w sposób podniosły i uroczysty z licznymi paradami w wielu czeskich miastach.

5 lipca: Dzień Ewangelistów Słowiańskich Cyryla i Metodego jest świętem narodowym Republiki Czeskiej obchodzonym na pamiątkę symbolicznej rocznicy przybycia misjonarzy słowiańskich Cyryla i Metodego na Wielkie Morawy w roku 863 .

6 lipca: Dzień spalenia Mistrza Jana Husa jest świętem narodowym Republiki Czeskiej zgodnie z §1 ustawy nr 245/2000 Dz.U. Co roku 6 lipca upamiętnia spalenie kaznodziei i reformatora mistrza Jana Husa, które miało miejsce w 1415 roku na soborze kostnickim.

28 września: Dzień Państwowości Czeskiej to czeskie święto narodowe przypadające 28 września. Data ta jest jednocześnie świętem św. Wacław, książę Przemysłowska, patron Czech i Moraw oraz jeden z tradycyjnych symboli państwa czeskiego. Święto przypada w dniu jego zamachu około 935 roku z udziałem brata Wacława Bolesława. Czasami tę datę wspomina się także jako rok 995, za panowania Bolesława II.

28 października: Dzień powstania niepodległego państwa Czechosłowackiego jest świętem narodowym Republiki Czeskiej, które obchodzone jest dla upamiętnienia rocznicy 28 października 1918 r., kiedy to przedstawiciele Czechosłowackiego Komitetu Narodowego opublikowali proklamację o utworzeniu Czechosłowacji i wydali ustawę ustanawiającą niepodległe państwo.

17 listopada: Dzień Walki o Wolność i Demokrację to święto narodowe Republiki Czeskiej i święto narodowe Republiki Słowackiej, które obchodzone jest corocznie 17 listopada. W Republice Czeskiej jest on wydawany zgodnie z §1 ustawy nr 245/2000 Coll.

24 grudnia: Wigilia Bożego Narodzenia przypada na ostatni dzień Adwentu. Szczególnie z Wigilią wiąże się wiele przedchrześcijańskich i chrześcijańskich zwyczajów i przesądów związanych z Bożym Narodzeniem , takich jak obiad wigilijny, zapalenie choinki i rozpakowywanie prezentów czy wiara, że ​​kto pości w ciągu dnia, zobaczy w wieczór. Od 1990 r. w Czechosłowacji jest dniem odpoczynku, na podstawie porewolucyjnej propozycji ówczesnego zastępcy Ivana Fišery do ustawy nr 167/1990 Coll., która nowelizowała komunistyczną Ustawa nr 93/1951 Dz.

25 grudnia: Boże Narodzenie czyli Uroczystość Narodzenia Pańskiego po łac. nativitas Domini, także 1. święto Bożego Narodzenia. To właściwy dzień obchodów narodzin Jezusa Chrystusa. W zachodniej liturgicznej tradycji święto to przypada 25 grudnia.

26 grudnia: Dzień Świętego Szczepana zwany również II dniem Bożego Narodzenia. Upamiętnia pierwszego męczennika św. Szczepana i obchodzony jest 26 grudnia. W Czechach jest ono znane także pod niereligijną nazwą jako drugie święto Bożego Narodzenia i jako takie jest oficjalnie dniem wolnym od pracy.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, masz pytań lub chcesz dowiedzieć się więcej skontaktuj się z nami, telefonicznie pod numerem: +420 604 304 755 lub napisz do Nas na adres: info@uniontax.pl

Autorem artykułu jest mgr. Bogdan Siuda, współwłaściciel spółki UnionTax EU s.r.o.

Zamów kontakt