Dni wolne od pracy w Czechach w 2024 r.

Święta Państwowe w 2024 roku w Czeskiej Republice. Godziny otwarcia sklepów w dni świąteczne w Czechach w 2024 roku.

Święta i dni wolne od pracy w Czechach w 2024 roku.

W Republice Czeskiej obchodzimy łącznie 13 dni świątecznych w ciągu roku kalendarzowego, ponieważ na 1-go stycznia przypadają aż dwa święta. Dni ustawowo wolne od pracy określa ustawa, która określa także inne święta, dni wolne i ważne. Dniami wolnymi od pracy są święta państwowe i inne święta religijne. Wielki Piątek, jedno z najważniejszych katolickich świąt w roku, upamiętniające biblijne ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa, w 2016 roku po raz pierwszy zostało obchodzone jako święto państwowe. W roku 2024 przypada łącznie 14 świąt państwowych, w tym 4 święta wypadają sobotę lub niedzielę. Oprócz Wielkanocy i Bożego Narodzenia mamy dwa długie weekendy, a mianowicie w styczniu i lipcu.

Godziny otwarcia sklepów w dni świąteczne w Czechach w 2024 roku.

Zgodnie z ustawą 223/2016 Dz. obowiązują od 1 października 2016 roku muszą dotyczyć sklepów posiadających powierzchnię sprzedażową powyżej 200 m2 nieczynne w niektóre święta. W dniu 24 grudnia (Boże Narodzenie) wybrane sklepy mogą być otwarte do godziny 12:00. Termin sprzedaży nie dotyczy:

  • aptek
  • stacji benzynowych
  • sklepów w placówkach medycznych
  • sklepów w miejscach wzmożonego skupienia pasażerów na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych
  • handlu detalicznego i hurtowego w czasie ogłoszenia stanu zagrożenia, stanu wyjątkowego, stanu zagrożenia stanu lub stanu wojny.

Święta Państwowe w 2024 roku w Czeskiej Republice.

Data
Dzień tygodnia
Nazwa Święta po czesku
Nazwa Święta po polsku
Sklepy zamknięte
1 stycznia 2024
Poniedziałek
Nový rok
Nowy Rok
TAK
1 stycznia 2024
Poniedziałek
Den obnovy samostatného českého státu
Dzień Odrodzenia Państwa Czeskiego
TAK
29 marca 2024
Piątek
Velký pátek
Wielki Piątek
NIE
1 kwietnia 2024
Poniedziałek
Velikonoční pondělí
Poniedziałek Wielkanocny
TAK
1 maja 2024
Środa
Svátek práce
Święto Pracy
NIE
8 maja 2024
Środa
Den vítězství
Dzień Zwycięstwa
TAK
5 lipca 2024
Piątek
Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
Dzień Ewangelistów Słowiańskich Cyryla i Metodego
NIE
6 lipca 2024
Sobota
Den upálení mistra Jana Husa
Dzień spalenia Mistrza Jana Husa
NIE
28 września 2024
Sobota
Den české státnosti
Dzień Państwowości Czeskiej
TAK
28 października 2024
Poniedziałek
Den vzniku samostatného československého státu
Dzień powstania niepodległego państwa Czechosłowackiego
TAK
17 listopada 2024
Niedziela
Den boje za svobodu a demokracii
Dzień Walki o Wolność i Demokrację
NIE
24 grudnia 2024
Wtorek
Štědrý den
Wigilia Bożego Narodzenia
TAK
25 grudnia 2024
Środa
1. svátek vánoční
Boże Narodzenie
TAK
26 grudnia 2024
Czwartek
2. svátek vánoční
Dzień Świętego Szczepana
TAK


Wszystkie dni wskazane w powyższym zestawieniu są albo Świętami Państwowymi obchodzonymi cyklicznie w Republice Czeskiej albo też Świętami religijnymi, które są wolne od pracy dla większości Czechów. Dodatkowo wszystkie niedziele w Czechach są Niedzielami handlowymi, ponieważ w Czeskiej Republice nie ma zakazu handlu w niedzielę. Oznacza to że sklepy wielkopowierzchniowe w Czechach są otwarte, chyba że w akurat w daną niedzielę wypadnie Święta Państwowe lub religijne. Wówczas należy sprawdzić w powyższej tabeli czy zrobimy w ten dzień zakupy w Czechach.

UWAGA:

Dla wszystkich podróżujących do Czech i jadących przez Czechy tranzytem, przypominamy o obowiązującym nowym taryfikatorze mandatów w Czechach obowiązującym od 1 stycznia 2024 roku.
Od 1 marca 2024 roku wchodzi w życie nowy taryfikator czeskich winiet autostradowych. Pojawia się również nowa winieta jednodniowa, której do tej pory nie było i którą można kupić już za 200 CZK czyli około 40 zł.

Krótka charakterystyka i rys historyczny, dlaczego w/w dni są obchodzone jako dni Świąt Narodowych lub religijnych w Czechach.

1. Nowy Rok to międzynarodowe święto przypadające 1 stycznia każdego roku w kalendarzu gregoriańskim, w Czechach jest to święto państwowe, a dzień ten jest dniem wolny od pracy. Zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia pochodzi ze starożytnego Rzymu, którego mieszkańcy czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków. Wiele języków, w tym angielski i niemiecki, przejęło właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń (ang. January, niem. Januar).

2. Dzień Odrodzenia Państwa Czeskiego to święto państwowe Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej przypadające 1 stycznia, w czyli Nowy Rok. W Republice Czeskiej zostało ono ogłoszone na podstawie nowelizacji ustawy nr 245/2000 Coll. przyjętej 29 czerwca 2000 roku. Na Słowacji dzień ten został on ogłoszony już w 1993 roku jako Dzień Powstania Republiki Słowackiej. Jest to dzień, w którym najczęściej wręcza się odznaczenia państwowe w Republice Czeskiej.

3. Wielki Piątek to chrześcijańskie święto upamiętniające ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa i męczeńską śmierć na krzyżu. Wielki Piątek Wielkiego Tygodnia rozpoczyna I część Triduum Paschalnego. Od 2016 roku obchodzone jest w Czechach jako święto i dzień wolny od pracy.

4. Poniedziałek Wielkanocny to liturgiczny poniedziałek w oktawie Wielkanocy, to dzień następujący po Niedzieli Zmartwychwstania . W czeskim środowisku wiąże się z różnymi tradycjami i zwyczajami, które można zaliczyć do rytuałów przejściowych kończącej się zimy i nadchodzącej wiosny. Na przestrzeni dziejów różnych kultur ta niechrześcijańska praktyka była teologizowana i osadzana w ramach chrześcijańskich.

5. Święto Pracy zwane też w Czechach Świętem Majowym to międzynarodowe święto robotnicze obchodzone 1 maja od 1890 roku. Święto zostało wprowadzone w 1889 roku przez II. międzynarodowa upamiętniająca wybuch amerykańskiego strajku robotniczego w Chicago 1 maja 1886 roku, którego skutkiem była masakra w Haymarket i późniejsze procesy. Na ziemiach czeskich po raz pierwszy obchodzono je w 1890 roku na wyspie Strelecky praskiej.

6. Dzień Zwycięstwa to dzień Zakończenie II wojny światowej w Europie przypadający na 8 maja. jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych Republiki Czeskiej. Obchodzony w Czechach w sposób podniosły i uroczysty z licznymi paradami w wielu czeskich miastach.

7. Dzień Ewangelistów Słowiańskich Cyryla i Metodego jest świętem narodowym Republiki Czeskiej obchodzonym co roku 5 lipca. Obchodzone jest na pamiątkę symbolicznej rocznicy przybycia misjonarzy słowiańskich Cyryla i Metodego na Wielkie Morawy w roku 863 .

8. Dzień spalenia Mistrza Jana Husa jest świętem narodowym Republiki Czeskiej zgodnie z §1 ustawy nr 245/2000 Dz.U. Co roku 6 lipca upamiętnia spalenie kaznodziei i reformatora mistrza Jana Husa, które miało miejsce w 1415 roku na soborze kostnickim.

9. Dzień Państwowości Czeskiej to czeskie święto narodowe przypadające 28 września. Data ta jest jednocześnie świętem św. Wacław, książę Przemysłowska, patron Czech i Moraw oraz jeden z tradycyjnych symboli państwa czeskiego. Święto przypada w dniu jego zamachu około 935 roku z udziałem brata Wacława Bolesława. Czasami tę datę wspomina się także jako rok 995, za panowania Bolesława II.

10. Dzień powstania niepodległego państwa Czechosłowackiego jest świętem narodowym Republiki Czeskiej, które obchodzone jest co roku 28 października. Sekcja 1 ustawy nr 245/2000 Coll. Obchodzone jest dla upamiętnienia rocznicy 28 października 1918 r., kiedy to przedstawiciele Czechosłowackiego Komitetu Narodowego opublikowali proklamację o utworzeniu Czechosłowacji i wydali ustawę ustanawiającą niepodległe państwo.

11. Dzień Walki o Wolność i Demokrację to święto narodowe Republiki Czeskiej i święto narodowe Republiki Słowackiej, które obchodzone jest corocznie 17 listopada. W Republice Czeskiej jest on wydawany zgodnie z §1 ustawy nr 245/2000 Coll.

12. Wigilia Bożego Narodzenia przypada 24 grudnia i jest ostatnim dniem Adwentu. Szczególnie z Wigilią wiąże się wiele przedchrześcijańskich i chrześcijańskich zwyczajów i przesądów związanych z Bożym Narodzeniem , takich jak obiad wigilijny, zapalenie choinki i rozpakowywanie prezentów czy wiara, że ​​kto pości w ciągu dnia, zobaczy w wieczór. Od 1990 r. w Czechosłowacji jest dniem odpoczynku, na podstawie porewolucyjnej propozycji ówczesnego zastępcy Ivana Fišery do ustawy nr 167/1990 Coll., która nowelizowała komunistyczną Ustawa nr 93/1951 Dz.

13. Boże Narodzenie czyli Uroczystość Narodzenia Pańskiego po łac. nativitas Domini, także 1. święto Bożego Narodzenia. To właściwy dzień obchodów narodzin Jezusa Chrystusa. W zachodniej liturgicznej tradycji święto to przypada 25 grudnia.

14. Dzień Świętego Szczepana zwany również II dniem Bożego Narodzenia. Upamiętnia pierwszego męczennika św. Szczepana i obchodzony jest 26 grudnia. W Czechach jest ono znane także pod niereligijną nazwą jako drugie święto Bożego Narodzenia i jako takie jest oficjalnie dniem wolnym od pracy.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, masz pytań lub chcesz dowiedzieć się więcej skontaktuj się z nami, telefonicznie pod numerem: +420 604 304 755 lub napisz do Nas na adres: info@uniontax.pl

Autorem artykułu jest mgr. Bogdan Siuda, współwłaściciel spółki UnionTax EU s.r.o.

Zamów kontakt